Güncel / Manşet / Politika / Sivas / Yaşam

Cumhuriyet Sivas`dır!..

Cumhuriyet Bayramı´nın 94´üncü yıl dönümü ilimizde coşkuyla kutlandı. Kutlama programında konuşan Vali Davut Gül, “İlan edildiği 1923 yılından bugüne kadar cumhuriyetimizden ve ilkelerinden ödün vermeyen ve en sadık bekçisi olan Sivaslıların, bundan sonra da cumhuriyetin teminatı olmaya devam edeceğ
Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşunun 94´üncü yıl dönümü etkinlikleri tüm yurtta olduğu gibi Sivas´ta da coşkuyla kutlandı. Kutlama programı, valilik makamında tebriklerin kabulü ile start aldı. Vali Davut Gül, Sivas 5.  Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul  Erbakan ve Belediye Başkanı  Sami Aydın tebrikleri kabul etti. Tebriklerin kabulünün ardından kutlamaların gerçekleştirileceği  Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önüne geçildi.  Vali Davut Gül, Sivas 5.  Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul  Erbakan ile Belediye Başkanı  Sami Aydın tören aracıyla halkı selamladı. Garnizon Komutanlığı Bandosu eşliğinde okunan İstiklal Marşı ile başlayan kutlama programında konuşan Vali Gül, “Bugün, Cumhuriyetimizin 94´üncü kuruluş yılını, ‘Cumhuriyet kenti Sivas´ta sizlerle birlikte büyük onur ve coşkuyla kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Kurtuluş mücadelesi, 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas´ımızda yapılan kongre ile şekillenmiş ve buradan tüm dünyaya duyurulmuştur” dedi.

 

“1919 tarihinde Sivas´ta gerçekleşen Sivas Kongresi alınan kararları kadar Sivaslıların, el ele verip, ortak hareket edebilmesi de son derece önemlidir” diyen Gül, “Yurdun dört bir yanının düşmanlarca işgal edildiği bir dönemde Sivaslılar, birlik ve beraberlik içerisinde olmuş, bağımsız yaşama azim ve kararlılığından ödün vermemiştir. Böylesi bir dönemde tek bir vücut olan yiğit Sivas halkı, tüm baskı ve zorlamalara rağmen Mustafa Kemal Atatürk´ü 108 gün boyunca bağrına basmış, bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktası olan Sivas Kongresi´ne ev sahipliği yapmış, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği sergilemiştir. Bu mücadele, 29 Ekim 1923 tarihinde Ankara´da cumhuriyetin ilanı ile nihai hedefine ulaşmış, böylece Türk milletinin ve devletimizin varlığı ebedileşmiştir. Bugün bizlere düşen en önemli görev, Türkiye Cumhuriyeti´nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü her koşulda korumak ve savunmak, gelecek kuşaklara cumhuriyetin temel değerleriyle yoğrulmuş güçlü yarınlar bırakmaktır” ifadelerini kullandı.

 

“HİÇBİR ZAMAN UNUTMAMALIYIZ”

 

Günümüz dünyasında güçlü yarınlar inşa etmenin milli değerlerin ışığında her türlü bilimsel çalışmaya destek sağlayarak ve ekonomi alanında doğru adımlar atarak  mümkün olabileceğini dillendiren Gül, konuşmasını şekilde sürdürdü: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin bugünlere kolay gelmediğini, bizlere emanet edilen bu topraklar uğruna yüz binlerce şehit ve gazi verildiğini hiçbir zaman unutmamalıyız. Uğrunda canımızı bir an bile düşünmeden seve seve verdiğimiz bu güzel vatanımız, tarihin her döneminde iç ve dış tehditlerle karşı karşıya kalmıştır. Ancak yine tarih bize ve tüm dünyaya şunu açıkça göstermektedir ki; yüce Türk milleti şartlar ne olursa olsun, her türlü şartlarda vatanına sahip çıkmış, bir karış toprağından vazgeçmemiştir. İlan edildiği 1923 yılından bugüne kadar cumhuriyetimizden ve ilkelerinden ödün vermeyen ve en sadık bekçisi olan Sivaslıların, bundan sonra da cumhuriyetin teminatı olmaya devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Geçmişte var olan, günümüzde zaman zaman yüzünü  gösteren ve gelecekte  de karşılaşmamız muhtemel iç ve dış tehditlere karşı ilelebet dimdik ayakta durmamız için eğitimden ekonomiye, sağlıktan spora her alanda doğru yatırımlara imza atmamız gerekmektedir.”

 

“MÜREFFEH BİR SİVAS, MÜREFFEH BİR TÜRKİYE DEMEKTİR”

 

 Sivas´ın tüm sektörlerde kalkınması, ülke ortalamasının üstüne çıkması, daha modern ve refah bir yapıya kavuşması ve bölgesinde örnek teşkil etmesi için yoğun çaba sarf ettiklerinin altını çizen Gül, “Sivas´ta eğitim kalitesinin artırılması, sağlık sisteminin daha sorunsuz ve hızlı işlemesi, ulaşımdaki sorunların ortadan kaldırılması ve mevcut yapısının iyileştirilmesi, sporun her dalında ulusal ve uluslararası başarılara imza atılması, kültür ve doğa turizminde  daha etkin bir konuma ulaşması öncelikli çalışmalarımız arasındadır. Cumhuriyet kenti Sivas´ımızın yapısını ve ihtiyaçlarını iyi analiz etmek, sahip olduğu tüm ekonomik, sosyal, tarihi ve kültürel potansiyelini değerlendirerek kalkınmasını ve gelişmesini sağlamak valilik olarak temel hedefimizdir. Şunu çok iyi biliyoruz ki; müreffeh bir Sivas, daha müreffeh bir Türkiye demektir. Sözlerimin sonunda başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O´nun silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı´nı en içten duygularımla kutluyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

ÖDÜLLENDİRİLDİLER

 

Gül, konuşmasının ardından liseler arası  yarışmada resim alanında dereceye giren Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi öğrencisi Ayça Melisa Toy´a ve şiir alanında dereceye giren Şarkışla İsmet Yılmaz Fen Lisesi öğrencisi Sümeyye Sena Çirkin´e hediyelerini takdim etti. Halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından tören geçişi ile kutlamalar sona erdi.
Bu haber 30.10.2017 10:31:11 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • 'SIZIR BELDESİ KARAKOLUNU İSTİYOR'

 • “KIZILELMA’YA YÜRÜYECEK”

 • 'YHT GARI TÜDEMSAŞI KURTARIP HALKIN MAĞDURİYETİNİ ÖNLEMİŞTİR'

 • KAMUDA TEK TİP SENDİKA OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

 • Eski Sivas Valisi Veysel Dalmaz vefat etti

 • Trafik Magandaları

 • Cumhuriyet Sivas'dır!..

 • 'MOBBİNG AÇIK BİR İNSAN HAKKI İHLALİDİR'

 • TRT’DE SİVAS TÜRKÜLERİ RÜZGARI

 • SİVAS’I TERCİH EDEN BAŞARILI ÖĞRENCİLERE ULAŞIM HEDİYESİ…

 • Gayrimenkulde Kadın Liderler Mentor-Menti Programı Başvuruları Başlıyor…

 • ENERJİ FİYATLARI YIL SONUNA KADAR ARTACAK

 • ADSH'ta ameliyatlar başladı

 • İsrail, Kürt Gruplarını Neden Destekliyor?

 • Yem bitkisinde dönüşümün adı: Tritikale

 • “The Bodrum Cup”

 • “Makarna, hem sizin hem de gezegenimiz için iyi”

 • “Siber güvenlik DNA’mızın bir parçası”

Benzer Haberler